Ministerstvo dopravy ČR (MD) zorganizovalo v úterý 12.12.2017 v Poslanecké sněmovně PČR setkání k přípravě novely zákona o zrychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury. Na toto setkání MD pozvalo dopravní experty všech sněmovních politických stran Jednání se nezúčastnili pouze zástupci KDU-ČSL a SPD. A tady jsou informace a postřehy z jednání od předsedy našeho Spolku poslance Martina Kolovratníka:

Zákon o zrychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury byl na jaře 2017 novelizován společně se stavebním zákonem v jednom balíku. Bohužel poslední novela nebyla příliš úspěšná. Některé novinky, které by výrazně ulehčily výstavbě dopravní infrastruktury, už mohly být schválené. Na nepřijetí tolik potřebných nových ustanovení stavebního zákona měli svůj podíl koaliční poslanci ČSSD a KDU-ČSL, kteří se přes předem deklarovanou podporu zdrželi hlasování a změny zákona tak nebyly schváleny.

Nyní je ale vše na stole znovu. Navrhována je například předběžná držba, zavedení specializovaných stavebních úřadů pro posuzování sporů při výkupu pozemků (buď na krajských úřadech nebo na Ministerstvu dopravy), rychlejší výstavba přeložek sítí a další.

Výše popsané legislativní změny jsou inspirovány německou legislativou. V Německu mají parlamentem schválený a pravidelně aktualizovaný plán výstavby. Všechny akce, které jsou pro stát strategické, musí být schváleny parlamentem a následně mají zjednodušeně řečeno „zrychlený režim“.  Není totiž možné se donekonečna odvolávat ve všech stupních řízení a stavby stále blokovat. Tohoto stavu by bylo velice prospěšné dosáhnout u v české legislativě.

Někdo může mít obavu, že „zabetonujeme republiku“. Ale tak to vůbec není.  Cílem je najít konečný plán (mapu) dálnic a železnic, které nejsou dosud postaveny a které skutečně nutně potřebujeme a to včetně vysokorychlostních železničních tratí. Strategické stavby české dopravní infrastruktury se musí stavět v rozumném tempu. Po dohodě s MD bude hned v lednu připravena „malá novela“ obsahující ustanovení, na kterých je už nyní shoda. Například nikdo nerozporuje nutnost specializace stavebních úřadů, zrušení odkladného účinku odvolání proti vyvlastnění, rychlejší výstavbu přeložek sítí a možnost průzkumných prací. U některých bodů ale shoda nepanuje. Jsou citlivé a je potřeba je diskutovat. Proto budou diskutovány v dalším legislativního procesu a budou se řešit v rámci jednotlivých poslaneckých výborů, aby finální podoba novely dostala ústavní většinu celé sněmovny a nehrozilo, že jednou bude zase zrušená.

Myslím si, že by se tohle celé mohlo povést už příštího roku. Všichni v této věci táhneme za jeden provaz. Děkuji za to i ostatním stranám a věřím, že právě na oblasti dopravy sněmovna ukáže, že se dokáže shodnou a pomoc naší zemi.

Zdroj: https://www.anobudelip.cz/cs/martin-kolovratnik/aktuality/ministerstvo-dopravy-pripravi-novelu-zakona-o-zrychleni-vystavby-dopravni-infrastruktury-37487.shtml (18.12.2017)