Ve středu 16.5. 2018 se členové Spolku sešli v Litomyšli v průběhu hojně navštívené konference Dopravní infrastruktura 2018, aby diskutovali o aktualitách nejen kolem D35.

Za účasti generálního ředitele ŘSD ČR Ing. Kroupy, ředitele úseku výstavby ŘSD ČR Ing. Mátla a ředitele Správy Pardubice ŘSD ČR Ing. Vebra a jeho kolegyň Ing. Jarolímové a Ing. Šolcové se podrobně diskutovalo aktuální rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže o zrušení výsledků výběrového řízení na dodavatele prvního úseku dálnice D35 Opatovice-Časy. Ing. Kroupa potvrdil, že bude podán rozklad proti tomuto rozhodnutí.

Z diskuze k této vzniklé situaci mj. vyplynulo, že v případě opakování výběrového řízení bude nutné upřesnit zadávací podmínky a že vysoutěžená cena bude pravděpodobně vyšší a to o cca 30%.

Následně zástupci Správy Pardubice ŘSD ČR podrobně informovali o postupu příprav výstavby dalších úseků D35. Největší diskuzi vyvolaly informace k úseku kolem Litomyšle. Nejhlasitěji se k podaným informacím ozval stejně jako na členské schůzi Spolku dne 26.3.2018 pan Jan Janypka, starosta obce Strakov, které se bezprostředně týká trasování tohoto úseku D35 „Zastupitelstvo Litomyšle sice velmi těsnou většinou schválilo variantu trasu podporovanou ŘSD, ale ostatním obcím se to nelíbí. Rádi bychom vyvolali další jednání. Již jsem oslovil pana poslance Kolovratníka.“ Na poměrně emotivní vystoupení pana starosty reagoval další z přítomných členů Spolku Michal Kortyš, náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za dopravu a místostarosta Litomyšle, podrobným popisem okolností schválení trasy litomyšlským zastupitelstvem.

Po ukončení živé diskuze k D35 se členové Spolku věnovali přípravě výstavby dálnice D43. „Z pohledu celé trasy D43 je problematický a dosud nevyjasněný především úsek kolem Brna. Je možné, že v některé části trasy bude mít tato komunikace profil rychlostní silnice. Stavbu připravuje Správa Brno“ informoval Ing. Mátl. „Na území Pardubického kraje je trasa této komunikace již delší dobu stabilizovaná“ doplnil Ing. Vebr.

Člen Spolku JUDr. Švec upozornil na nutnost koordinace stavebních aktivit kolem D43 a I/43, aby nedošlo ke zhoršení dopravní situace v dotčených oblastech a pro další informace k D43 odkázal na webové stránky a FB profil Spolku. „Časovému průběhu stavebních aktivit na D43 a I/43 a jejich koordinaci budeme v rámci našeho Spolku věnovat velkou pozornost“ uzavřel tuto část setkání předseda Spolku poslanec Martin Kolovratník.

K tématu D35 se vrátil pan Petr Krejcar, člen Spolku a starosta obce Veliny „ŘSD ČR připravuje modernizaci silnice I/36 jejíž součástí jsou obchvaty Velin a Borohrádku. Zároveň SŽDC připravuje opravu a rozšíření železničního nadjezdu v Borohrádku. Je nezbytné časově koordinovat průběh těchto aktivit , aby nedošlo ke zhoršení dopravní situace v dotčené oblasti ve vazbě na výstavbu D35“. Jako reakci na toto vystoupení přítomní zástupci ŘSD ČR přislíbili panu starostovi vstřícnou spolupráci a jednání. „Spolek se do těchto aktivit rovněž zapojí zejména při komunikaci se SŽDC“ dodal předseda Spolku.

Na závěr setkání poslanec Martin Kolovratník doplnil několika informacemi své vystoupení na konferenci k problematice poslaneckého návrhu novely zákona 416/2009 Sb., o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury a infrastruktury elektronických komunikací.